Kiedy pierwszy raz spojrzałem na zestaw witamin i minerałów w tabletkach, które Małgosia dostała od położnej, zwątpiłem w sposób ich aplikowania. Rozmiarami przypominały czopki! Ale nie ma się co dziwić, taka dawka cennych dla zdrowia mamy i dziecka składników musi się gdzieś przecież mieścić. 

Witaminy i minerały dla kobiet w ciąży firmy Seven – Seas oferują w zasadzie zbliżoną do innych suplementów diety zawartość poszczególnych składników. Witaminy od A do Z, żelazo, magnez, potas, kwas foliowy, b – karoten i cała lista innych, mniej lub bardziej mi znanych. Nic tylko wcinać ochoczo! 

witaminy w ciąży

Cieszę się jednak, że to nie ja wykazuję większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały w okresie ciąży Małgosi. Tabletki nie przechodzą mi bowiem przez usta. Jak leki – to tylko w płynie albo w ogóle! Traumatyczne wspomnienia zagwarantowała mi babcia (tak, ta sama, która czytała mi bajki po niemiecku). Kocham ją bardzo ale niestety w pamięci ciągle siedzi mi jedno wydarzenie. Dawno dawno temu, kiedy nikt nie marzył jeszcze o wejściu do EU, a zdolna polska młodzież nie była zmuszona „realizować” ambicji zawodowych zaczynając od zmywaka na obczyźnie, zmagałem się z problemami żołądkowymi. Załapałem gdzieś coś, co nazywało się „robakami”. Zbawieniem na bóle miały okazać się tabletki, które wielkością przypominały pocisk średniego kalibru. Pod nieobecność mamy, o przyjęcie medykamentu miała zatroszczyć się moja babcia. Razem z siostrą podnieśliśmy bunt i nie było mowy, by babcia zmusiła nas do zjedzenia tego świństwa. Wzięła nas jednak sposobem…a raczej głodem. 

Przygotowała pyszne śniadanie. Pamiętam jak dziś – chlebek z pasztecikiem i pomidorkami pokrojony w kosteczkę (tzw. wagoniki) coby sprawniej i milej się jadło. Jednak niczym Szewczyk Dratewka, babcia zakamuflowała w „paczteciku” zmielone w pył tabletki. Nie pomogły nawet tony ketchupu! Oszczędzę wam dalszej relacji z tego posiłku. Robaki wyszły same, a od tego czasu mam wstręt do tabletek. Babcie kocham z całych sił. W końcu chciała dobrze.

witaminy w ciąży

Zdjęcie główne: hitthatswitch, flickr.com