Tworząc zamek z piasku najważniejszy jest główny budulec – piasek. Mokry w miejscu, gdzie na plażę docierają morskie fale i suchy nieco dalej, gdzie z reguły rozkłada się ręczniki i koce. Następnie projekt. Wystarczy zarys, koncepcja, główne elementy, które mają się znaleźć w gotowej budowli. W trakcie i tak się wszystko zmieni. Potem podział zadań. Projekt Menadżer, jakiś Senior i Junior Egzekjutiw. Albo nie. Jak pierwsza fala przerwie mury nie będzie czasu na delegowanie zadań. W tym projekcie wszyscy pracują na pełnych obrotach. Pamiętaj też o narzędziach. Łopatka, wiaderko, foremki. Ewentualnie ręce. Doskonale spełniają funkcję nabierająco-kopiąco- uklepującą. Dodatkowo oszczędzasz czas pochłaniany przez kłótnie o to, kto czym i w danym momencie buduje. Rąk nikt Ci nie zabierze. Proste.

A teraz wyobraź sobie zamek. Widzisz to co ja? Niższa linia murów przyjmuje pierwsze uderzenia pieniących się fal. Za murami fosa. Tam gromadzi się woda, której udało się przedrzeć. Dalej właściwe fortyfikacje. Wysokie, masywne i dodatkowo wzmacnianie kamieniami mury obronne. Jeśli one padną, nie będzie ratunku. Na nich wieże strażnicze. Z nich można wypatrywać fal. Po obu stronach murów bramy wjazdowe. Otwierane tylko od wewnątrz. I w końcu centralna część zamku. Okazały kopiec. Udekorowany kolorowymi kamieniami i muszelkami. Dodatkowo, z każdej strony wzmocniony kawałkami drewna. Majstersztyk myśli konstruktorskiej. I taki zamek z piasku przetrwa. Nawet kiedy mury poddadzą się sile fal…

A teraz wyobraź sobie, że Twoje dziecko zapamięta zamek przez kolejne 10, 15 a może nawet 20 lat. Może nie ten jeden, konkretny, wybudowany akurat podczas wakacji w Mielnie latem 1998 roku. Będzie miało w pamięci zamek z piasku, bo z perspektywy czasu budowla stanie się środkiem, za pomocą którego Twoje dziecko będzie mogło wrócić do najlepszych wspomnień. Do chwili spędzonych razem, w rodzinnym gronie.

Nieważne gdzie spędzacie wakacje. Mielno czy Malediwy. Miejsce, ilość zjedzonych lodów czy zaliczonych atrakcji to tylko dodatki do wspomnień. Prawdziwą miarą emocji, którymi naładowane będą te wspomnienia są rzeczy, które robimy razem.

Znajdź sposób na zbudowaniem własnego zamku z piasku. Takiego, który przetrwa lata.

BLOG TATA STORY

Czołem, jestem Radek. 15 kg temu, w czasach studenckich, jeden z wykładowców powiedział: nigdy nie zadawajcie się z ludźmi bez pasji. Obok takiej mądrości nie można było przejść obojętnie.  Dziś wyrazem mojej pasji jest Tata Story – nietuzinkowy blog parentingowy gdzie przeczytasz o emocjach, uczuciach i podróżach okiem Taty.

Codziennie jesteśmy na Facebooku. Koniecznie zajrzyj i zostań z nami na dłużej. Dzięki i do zobaczenia!

P.S. Jeśli się już znamy „piąteczka” za kolejne odwiedziny!