Celem tego postu nie jest ewangelizacja osób stojących na rozdrożu przed pytaniem: ochrzcić dziecko czy nie ochrzcić? Jeśli już jednak decydujesz się na chrzest warto zebrać wszystkie za i przeciw związane z praktycznym zorganizowaniem samej imprezy.

Poniżej odpowiedzi na pytania w temacie: ile kosztują chrzciny, czyli słów kilka o ogarnięciu pierwszej, ważnej imprezy w życiu Waszego dziecka.

Kogo zaprosić na chrzciny

Na pewno musisz pamiętać o swoim dziecku. Bez niego impreza się nie odbędzie. W temacie pozostałych gości zastanów się czy chcesz robić z tego wydarzenie na miarę pierwszej komunii. Bo jeśli tak, to do kosztów musisz doliczyć limuzynę, ubezpieczenie na quada, fajerwerki i kilka innych drobiazgów. Pamiętaj jednak, żeby impreza nie odbiła Ci się czkawką. Zdrowy rozsądek podpowiada zatem, że w skład standardowego kompletu zaproszonych powinni wchodzić: dziadkowie, rodzice chrzestni, rodzeństwo. Nikt nie powinien poczuć się urażony czy pominięty. Na resztę wujków i „ciociów” oraz przyjaciół rodziny przyjdzie czas przy okazji roczku.

Pokój gościnny vs lokal

Pokój gościnny

Pamiętam jak kilka lat temu chrzciny (patrz imprezka) najmłodszego wówczas robaczka w rodzinie miały miejsce w pokoju gościnnym. 20 osób na niecałych 20 metrach kwadratowych. Teoretycznie na jednego biesiadnika przypadał 1 metr kwadratowy, co byłoby dobrym rezultatem gdyby nie obecne w pokoju: ogromny stów, 20 krzeseł, kredens, sofa, 2 fotele i pies. W zasadzie to było bardzo rodzinnie i klimatycznie, jednak tak błaha czynność jak wyjście do toalety zajmowała 10 minut (w tym 9 na wydostanie się z pokoju).

Organizowanie imprezy w domu to spore przedsięwzięcie logistyczne. Gdy impreza przypada na niedziele wszystkie prace kuchenne ruszają na 10 dni przed. Sałatki, ciasta, mięsa, rozbijanie kotletów, zawijanie rolad, lepienie (czy klejenie?) klusek i obieranie ziemniaków. W trakcie już samej imprezy jedna wielka bieganina. Nakrycie do stołu, zmiana nakrycia, rosół podany, mięso stygnie w kuchni, wędlina na stole, zimne nóżki rozpuszczają się czekając na swoją kolej. Na koniec przychodzi czas na posprzątanie pozostałości po uczcie. Na drugi dzień, albo tydzień później, nogi tak wchodzą Ci do dupy, że przeklinasz całą tą imprezę. Na dodatek okazuje się, że finansowo wcale nie wyszło tak „po taniości”.

Lokal

Trzy argumenty przemawiające za wyprawieniem chrzcin w lokalu: a) robi się samo, Ty leżysz i pachniesz b) robi się samo, smakuje jak w domu c) zrobi się samo, posprząta się samo.

W naszej okolicy, mimo średniej konkurencji w branży organizacji imprez okolicznościowych, otrzymaliśmy ofertę, która wahała się od 60 PLN do 100 PLN za osobę. Wybierając wersję „pomiędzy” mogliśmy cieszyć kubki smakowe i żołądki następującym menu:

OBIAD

Zupa:
Rosół z domowym makaronem

Drugie danie:
De volaille z masłem i pietruszką
Panierowany schab Cordon Blue nadziewany szynką i serem
Rolada wołowa nadziewana grzybami i wędzonym boczkiem

Dodatki:
3 zestawy surówek, ziemniaki, ziemniaki puree, smażone ziemniaczki, kluski śląskie, sos myśliwski

ZAKĄSKI
Śledzie w cebuli i oliwie ze świeżym koperkiem
Krucha sałata z grillowaną piersią kurczaka z dresingiem czosnkowym
Tymbaliki z kurczaka z sosem tatarskim
Pieczone roladka z piersi kurczaka nadziewana żurawiną i orzechami włoskimi
Pieczony schab nadziewany wędzoną śliwką
Pieczona karkówka marynowana w jałowcu z czarnym pieprzem

KOLACJA
Barszcz czysty z ½ pasztecikiem z mięsem , ½ krokietem z pieczarkami i serem

KAWA, HERBATA, ZIMNE NAPOJE, OWOCE – included
CIASTA, ALKOHOL – dodatkowo

Wyprawienie imprezy na podobną skalę, z uwzględnieniem powyższego menu, w warunkach domowych to prawdopodobnie zbliżony koszt. Dodatkowo doliczyć trzeba a) czas b) energię c) mocne nerwy żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, każdy miał miejsce dla siebie, a potrawy nie wystygły podczas oczekiwania w kolejce na stół.

Akcesoria potrzebne dziecku na chrzest

Biała szata

Wiem, że na dzieciach się nie oszczędza ale 25 PLN za szatę, która użyta będzie tylko raz to spora przesada. Białe rajtuzy, elegancka sukienka, sweterek i mini futerko były na wyposażeniu Mii wcześniej i nie dokonywaliśmy żadnych zakupów „ciuchowych” specjalnie pod kątem chrztu,

Świeca na chrzest

W lokalnym sklepie z dewocjonaliami na pewno znajdziecie szeroki wybór świec. Ceny mogą wahać się od 20 PLN – 50 PLN.

Ile dać księdzu

Cała ceremonia nie trwa więcej niż 15 – 20 minut. Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Twojemu dobremu samopoczuciu i zasobności portfela.

Zbędne wydatki

Fotograf – każdy średnio ogarnięty gość potrafi obsługiwać się aparatem w telefonie komórkowym. W epoce smartfonów zdjęcia robią się same.

Limuzyna – chyba, że jest na wyposażeniu rodziny to jak najbardziej wskazana.

Fajerwerki – jeśli chcesz oznajmić całemu światu, że właśnie ochrzciłaś / eś dziecko, wystarczy wrzucić zdjęcia na Facebooka.

Alkohol – no tak, kto to widział alkohol na chrzcinach. Szczyt patologii.

Zdjęcie główne: Flickr.com, Tax Credits, Crumpled Cash, CC BY 2.0

Już wiesz ile kosztują chrzciny. Odwiedzenie nas na Facebooku nie kosztuje nic.
Zajrzyj i zostań z nami na dłużej. Do zobaczenia.

Komentujemy

Komentarze